Blog / O drodze do zawodu radcy prawnego

Czy można powiedzieć, że ktoś jest uznawany, poważany w swoim zawodzie? Czy można powiedzieć – to jest uznany prawnik, uznany artysta czy uznany lekarz? Co to właściwie znaczy?

 

Droga do zawodu radcy prawnego

 

Zawody prawnicze nie należą do tych dzięki, którym szybko jesteśmy w stanie osiągnąć niezależność finansową. Ukończenie studiów prawniczych jest dopiero pierwszym krokiem do tego, żeby faktycznie w przyszłości pracować w zawodzie takim jak prawnik. System prawa kontynentalnego (czyli takiego, które obowiązuje w Europie) polega na nauczaniu głównie teorii. Egzaminy na studiach odbywają się ustnie, ma nas to nauczyć swobodnej wypowiedzi przed sądami i urzędami. Na studiach nie ma praktycznie żadnych zajęć praktycznych, w szczególności z pisania pism procesowych. Praktyki wykonywania zawodu możemy nauczyć się dopiero pracując w sądzie, kancelarii i uczestnicząc w rozprawach. Pierwszy pozew o zapłatę napisałam na czwartym roku studiów podczas praktyk studenckich. Już wtedy wiedziałam, że to jest ta praca, którą chce wykonywać. Od czwartego roku studiów zaczęłam swoją przygodę z prawem tak na serio.

Studenci, kończący prawo zastanawiają się jaką drogę wybrać? Czy zdawać egzamin na aplikacje korporacyjne-adwokacką, radcowską, notarialną a może komorniczą? Jeżeli – już podczas studiów – nie rozpoczniemy naszej praktyki zawodowej trudno będzie nam rozpoznać nasz temperament i dryg do właściwego zawodu.

 

Kancelaria radcy prawnego

Czy istnieje recepta na sukces?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Tak naprawdę odpowiedź jest uzależniona od tego, czym jest dla nas sukces. Czy jeśli otworzymy własną kancelarię radcy prawnego to już odnieśliśmy sukces? Czy odniesiemy sukces w momencie, gdy nawiążemy stałą obsługę prawną z firmami? Czy raczej sukces odniesiemy kiedy będziemy udzielać 5 porad prawnych dziennie?

W dążeniu do sukcesu powinniśmy jasno określić sobie cel, jaki chcemy osiągnąć. Myślę, że przy wykonywaniu prawniczych zawodów niezbędna jest też pasja, determinacja i ciężka praca.Podczas aplikacji musimy godzić wiele obowiązków- praca zawodowa, praktyki w sądach, kancelariach, zajęcia, kolokwia i egzamin zawodowy. Myślę, że bycie prawnikiem, wymaga też od nas umiejętności słuchania
i próby zrozumienia.

Ukończenie aplikacji radcowskiej nie gwarantuje sukcesu. Konieczne jest ciągłe doskonalenie zawodowe, udział w szkoleniach, studia podyplomowe i nauka języków obcych.

Często dziś obserwujemy łączenie zawodu prawnika z nauczycielem akademickim, inwestorem, autorem teksów, czy aktorem. Być może właśnie taki jest sposób na sukces. A jaki jest Twój sposób na sukces w biznesie?

 

 

zobacz również:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

\

Skontaktuj się z Radcą Prawnym

Jeśli chcesz wiedzieć, czy zajmiemy się Twoją sprawą skontaktuj się z nami.


Kancelaria Adwokacka Radca Prawny Agnieszka Wasiluk

Adres kancelarii Adwokackiej z Łęcznej Ul. Wiosenna 4
21-010 Łęczna