Blog / Jak wygląda współpraca z radcą prawnym?

Dziś postaram się przedstawić jak wygląda moja praca z klientem. Od momentu, w którym klient zdaje sobie sprawę, że potrzebny mu jest radca prawny, aż do pozytywnego rozwiązania problemu.

Ustalmy problem

Kiedy zgłasza się do mnie klient proszę go o przedstawienie mi szczegółowo jego problemu prawnego. Już w tym momencie informuję klienta o konieczności przedstawienia mi wszelkiej dokumentacji, związanej z jego sprawą. Najistotniejszym dla mnie jest ustalenie wszelkich argumentów i twierdzeń stron zaangażowanych w spór prawny klienta.

Ustalmy zasady współpracy

Po ustaleniu problemu prawnego klienta informuję go o możliwościach rozwiązania jego problemu
i zasadach współpracy. W tym momencie ustalamy terminy i sposób doręczenia dokumentów, jakie są mi potrzebne do realizacji usługi, ustalamy wysokość, termin i sposób zapłaty wynagrodzenia oraz termin wykonania usługi. Podczas negocjacji warunków współpracy szczegółowo ustalamy wiążące nas później warunki umowy. Należy szczegółowo ustalić obowiązki każdej ze stron. Polecam zawierać umowy w formie pisemnej. Pamięć jest zawodna a podpisując umowę w formie pisemnej każda strona ( Ty i Twój klient) może przypomnieć sobie, na co się umówiliście. Jeśli nie masz możliwości podpisania umowy w formie pisemnej ( np. w sytuacji gdy Twój klient przebywa za granicą a usługa wymaga przystąpienia do jej natychmiastowej realizacji ) ustal szczegółowo warunki współpracy choćby poprzez potwierdzenie e-mailowe zawarcia umowy wraz z obowiązkami każdej strony.

Rozwiążmy problem

Zawsze należy podjąć próbę rozwiązania problemu prawnego polubownie. Załóżmy, że Twój problem polega na tym, iż Twój klient nie zapłacił za wykonaną przez Ciebie usługę. W takiej sytuacji zanim złożysz do sądu pozew o zapłatę- wyślij do swojego dłużnika wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia. Czasami klienci opóźniają się z zapłatą wynagrodzenia z powodu swoich przejściowych kłopotów finansowych, czasami po prostu zapomnieli o Twojej fakturze. Jeśli polubowny sposób rozwiązania problemu nie przyniesie efektu prawdopodobnie rozwiązanie problemu prawnego trzeba będzie dochodzić przed sądem. Możliwości rozstrzygania sporów i stosowania instytucji prawa jest wiele, dlatego przed ich zastosowaniem omawiam z klientem strategię działania. Podczas wykonywania usługi na bieżąco informuję klienta o podjętych przeze mnie czynnościach, jak i czynnościach podjętych przez sąd i przez przeciwników procesowych moich klientów. Reasumując, rozwiązanie problemu klienta jest z nim uzgadniane już na etapie zawarcia umowy oraz omawiane na każdym etapie prowadzenia sprawy. Ja przekazuję klientom moje rekomendacje co do sposobu działania i wspólnie decydujemy o sposobie działania.

A w jaki sposób Ty współpracujesz ze swoimi klientami? Czy podpisujesz umowę z klientami czy działasz na zasadzie „wzajemnego zaufania”? Czy negocjujesz warunki współpracy ze swoimi klientami?
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

\

Skontaktuj się z Radcą Prawnym

Jeśli chcesz wiedzieć, czy zajmiemy się Twoją sprawą skontaktuj się z nami.


Kancelaria Adwokacka Radca Prawny Agnieszka Wasiluk

Adres kancelarii Adwokackiej z Łęcznej Ul. Wiosenna 4
21-010 Łęczna